Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Бібліотечний квАРТал. Творча студія «Від хобі до майстерності»

У Бібліотеці-філії для дітей №15 у Запоріжжі почала працювати творча студія «Від хобі до майстерності», яка допоможе дітям опанувати нові й цікаві активності, пов’язані з їхніми захопленнями.

«Відвідувачами бібліотеки є мешканці міста. Вагома частина серед них — діти дошкільного віку, шкільного та їх батьки. Сьогодні, все частіше батьки звертаються до бібліотеки із запитанням, як відвернути дітей від гаджетів, об´єднатися за творчими інтересами, зацікавити їх змістовним дозвіллям», – розповідає бібліотекарка Неллі Крамаренко.

Спілкуючись з молодшими відвідувачами, команда бібліотеки виявила, що їм цікаво відпочивати з батьками, бувати в цікавих місцях, проводити вільний час творчо та дізнаватися про щось нове. На основі цього й зародилася ідея організувати творчу студію.

«Для тестування, бібліотекарі вийшли з ідеєю послуги у сквер (ігровий майданчик біля бібліотеки) і запропонували її мешканцям району, провели серед них опитування, а також записали тестовий майстер-клас і розмістили його на сайті та Facebook-сторінці. Відео за тиждень переглянули майже сто користувачів», – зазначила бібліотекарка.

Організатори планують проводити в межах творчої майстерні заходи різних форматів, серед яких майстер-класи, мінілекції, творчі заняття з рукоділля.

Також передбачені індивідуальні заняття за попередньою домовленістю, які можна проводити як наживо, на відкритому майданчику арт-простору, так і в онлайн-режимі.

Послуга працює з серпня 2020-го року й буде активною до кінця 2021-го. Заняття проходять один раз на тиждень.

Результати проєкту

Розповідає Неллі Крамаренко:

«Зараз у нашій творчій студії парцює майстер-клас з петриківського розпису. Тут можна прослухати мінілекцію з історії Петриківки, дізнатись про символіку орнаменту та набути перші навички створення виробів у цій техніці. Петриківський розпис — це не тільки яскраво, сонячно, красиво, але ще й дуже модно. Сьогодні етнічні мотиви надзвичайно популярні в декорі предметів побуту та одягу, тож до нас приходять люди, які хочуть бути в тренді.

У бібліотеці з’явилася справжня творча спільнота — читачі, об’єднані спільними інтересами: петриківським живописом, бісероплетінням, вишивкою тощо. Творчий простір надихає користувачів на спілкування, проведення спільного дозвілля у бібліотеці, а також на вдосконалення майстерності дома.

Послуга допомогла створити нові можливості для творчого розвитку, реалізації, гуртування та спілкування запорізьких родин навколо нашої бібліотеки. Умови карантину вносять свої корективи у роботу студії, але також з’явилися й нові користувачі, які зацікавлені у наших заходах. Разом з тим відвідувачі із задоволенням діляться досвідом й часто приносять свої роботи, щоби продемонструвати їх іншим.

Методика дизайн-мислення допомагає дивитися нестандартно та знаходити нові ідеї для бібліотечних послуг. Саме активне спілкування, опитування користувачів бібліотеки дозволяють зрозуміти, чого насправді потребують люди. 

Завдяки роботі над проєктом наша команда отримала багато корисного досвіду в організації творчих занять та майстер-класів, навчилася створювати відеоролики, а також налагоджувати спілкування між відвідувачами».

picture

Читай також: