Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Клаптик з бабусиної скриньки

«Клаптик з бабусиної скрині» – це інноваційна послуга, яку впроваджує Лукашівська сільська бібліотека у Запорізькому районі Запорізької області. Вона пропонує відвідувачам бібліотеки долучитися до створення рукодільних «клаптикових» виробів.

Ініціаторка послуги Ольга Кравченко розповідає, що така ідея народилась під час перебирання речей, які збиралися для малозабезпечених сімей: «Залишалось багато нерозібраного. Що з ним робити? Ми стали відрізати ґудзик, розпускати вовну. Потім хтось запропонував робити ковдрочки або покривала. Так і народилась перша ідея – шити ковдри і покривала»

Прототип нової послуги створювали разом з бібліотечним активом, а також за участі здібних до ручної праці користувачів, серед яких були як люди пенсійного віку, так і молоді мами у декретних відпустках.

«Захоплені ідеєю, користувачі приводили інших людей, які мають вироби клаптикового шиття. Обговорювали, які саме будемо створювати вироби, де буде наше містечко для творчості й хто купуватиме вироби», – зазначає бібліотекарка.

Вона також додає, що ідея послуги вже перетворилась на конкретні невеличкі вироби: серветки під посуд та квіткові горщики, покриття для стільців, сумки тощо. Водночас у бібліотеці вирішили відмовились від ковдр і покривал, створювати які планували на початку: «Вирішили, що це зараз не актуально та трудомістко. Під час тестування ми чітко визначили, що саме будемо виробляти й навіть знайшли потенційних замовників і перших замовників».

Послуга «Клаптик з бабусиної скрині» працює безкоштовно в бібліотеці з 1 вересня 2020 року.

Результати проєкту

Розповідає Ольга Кравченко:

«Ми прагнули відродити давнє клаптикове ремесло в нашому селі, а разом з тим і задовольнити потреби користувачів в опануванні цієї техніки рукоділля.

Спершу ми орієнтувались на пенсіонерів, щоби заповнити їхнє дозвілля творчістю, але з часом до нашої майстерні стали приєднуватись мами в декретній відпустці, які створювали вироби у техніках дезері й аплікаці, а також підлітки й діти – прихильники японської техніки кінусайга. Тому зараз маємо дуже різноманітну аудиторію.

Наша бібліотечна послуга гармонійно переплелася з напрямками роботи бібліотеки й музею історії села Лукашеве, які полягають у збереженні історичної пам’яті села, його традицій і ремесел. В Україні клаптикове шиття почало відроджуватися в кінці 90-х років XX століття. У нашому селі воно було забуте й повертається лише тепер.

У майстерні ми відразу мали швейну машинку, праску, ножиці та клаптики. Зручні меблі нам подарувала громада. Але щоб здійснити задумане, нам треба було опанувати саму техніку шиття. Ми вивчали історичні умови виникнення різних способів рукоділля, їхні особливості, ділились здобутою інформацією, збирали зразки тощо. 

Тепер ми розповсюджуємо та продаємо свої вироби, і впевнені, що ми на вірному шляху. Джерелом креативності стала не сама послуга, а люди, що до неї долучилися. Вони отримують задоволення від спілкування і розвитку своїх творчих здібностей. 

Вже зараз нашими замовниками стали кафе Centre і крамниця Ольги Шершньової. Свої вироби ми реалізовуємо за ціною 5-25 грн. Але це тільки початок».

picture
picture
picture

Читай також: