Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Артпростір «SELO»

На базі Публічної бібліотеки ім.О.Левицького Нехворощанської ОТГ у Полтавській області створили артпростір «SELO» – платформу для співпраці народних майстрів та художників.

«SELO» працює як локація, в якій майстри з різних дисциплін мають можливість проводити майстер-класи, демонструвати свої роботи та знайомитись зі своїми колегами.

За словами ініціаторки послуги Ірини Шелемби, на території громади мешкають чимало умільців різних промислів – художник, майстер з випалювання, гончар, вишивальниці, майстриня народознавчого напрямку та інші. Саме це і спонукало створити подібну платформу.

«У просторі можна організовувати виставки художників та умільців народного промислу протягом 0,5 до 1,5 місяців. Також ми маємо сторінку на Facebook, де публікуємо фото та відео матеріали з рекламою виробів та оглядами творчості авторів», – говорить Ірина.

Прототипом послуги стала виставка малюнків місцевого художника-аматора Андрія Мухіна. Але досвід показав, що онлайн-платформа «SELO» виявилась ефективнішою, оскільки, за словами Андрія, вона привела до нього нових клієнтів.

«Наразі нашою командою розробляється проєкт по створенню пішохідних та велоекскурсій, в маршрут яких будуть входити бібліотеки. Плануємо знайомити туристів з історією нашого краю та виробами майстрів», – додає Ірина Шелемба.

Послуга працює у бібліотеці з вересня 2020-го року. Майстер-клас платний.

Результати проєкту

Розповідає Ірина Шелемба:

«Послугою можуть користуватися усі. Вік чи стать не мають значення. До нас приходять: сільські мешканці, які займаються образотворчим мистецтвом, фотографією, вишиванням, випалюванням, в’язанням, хенд-мейдом тощо. Ці люди мають бажання реалізувати власну продукцію, а також, прагнуть до спілкування з однодумцями.

Ми прагнемо згуртувати навколо себе людей, сприяти тому, щоб вони виходили зі своїх родинних та робочих «капсул» в ширший світ. Особливо це стосується сільських бібліотек, які окрім задоволення щоденних потреб громадян, виконують і функцію збереження місцевої культури, і популяризують креативні індустрії, оскільки в селах відсутні інфраструктурні об’єкти мистецького спрямування. Місія бібліотеки – бути наближеною до користувачів, враховуючи їх інтереси та потреби. 

Наразі ми організовуємо онлайн та офлайн виставки місцевих майстрів мистецтв та ремесел, проводимо майстер-класи, які надають можливості реалізації творчого потенціалу сільським митцям. 

На сторінці «Арт простір «SELO» у соцмережах раз в місяць демонструються онлайн виставки, розміщуються пресрелізи про проведені заходи та інформація про майстрів та їх творчість. Майстер-класи – це крута ідея для дозвілля з дитиною, з близькою людиною чи просто вашого вільного часу. Це справжні вітаміни для емоційного інтелекту, самооцінки, самовираження. А онлайн-трансляція дає можливість розширити коло клієнтів та поціновувачів народної творчості».

picture
picture
picture
picture
picture
picture

Читай також: