Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Традиційне рукоділля через книгу і бібліотеку

Бібліотека ім. В. А. Симоненка для дітей у Голосіївському районі Києва допоможе відвідувачам познайомитися з традиційними техніками вишивки, етнографією, а також навчить створювати інтернет-сторінки для просування й продажу власних виробів.

За словами організаторів, послуга націлена на дітей шкільного віку та жінок різних вікових категорій. Бібліотека пропонує користувачем відразу декілька напрямків активностей, серед яких онлайн-лекції про історію вишивки, онлайнові та «живі» майстер-класи за участі спеціалістів, і тренінги з просування своєї творчості через інтернет. 

Останнє охоплює не лише знайомство з різними платформами, що будуть корисними виробникам хендмейду, але й вивчення принципів створення фотоконтенту та супровідних текстів.

«Сьогодні, все частіше батьки звертаються до бібліотеки із запитанням, як відвернути дітей від гаджетів, об´єднатися за творчими інтересами та зацікавити їх змістовним дозвіллям. Спілкуючись з юними читачами, ми виявили, що їм цікаво відпочивати з батьками, відвідувати цікаві місця, проводити вільний час творчо, разом малювати, робити поробки, навчатись новому, дізнаватись про традиції нашого народу, відвідувати майстер-класи», – розповідає бібліотекарка Тетяна Серебренікова.

Бібліотека вже протестувала послугу разом з жіночим клубом «Берегиня» під час Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства Малої академії наук України, залучивши учнів 8-10 класів. В процесі стало зрозуміло, що задум цілком придатний до онлайнового режиму роботи.

Послуга працює безкоштовно, але користувачі мають змогу робити благодійні внески рахунок Централізованої бухгалтерії району.

Результати проєкту

Розповідає Тетяна Серебренікова:

«Наразі нашою послугою користуються школярі та жінки різного віку Вони вивчають рукоділля, знайомляться з етнографією за допомогою книжок, наявних у наших фондах.

Ці знання миттєво реалізуються на практиці, що дозволяє нам таким чином продовжувати традицію живої матеріальної культури українців. 

Нам здається, що послуга абсолютно відповідає місії бібліотеки – вона спонукає до читання, задовольняє інформаційні та культурні потреби користувачів, а також підтримує їхні творчі ініціативи. Це дає можливість іншим бібліотекам переймати досвід і впроваджувати розроблену нами модель на базі інших бібліотечних систем країни».

picture
picture

Читай також: