Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Бібліотечна фотомайстерня

У Добропільській центральній міській бібліотеці відкрили фотомайстерню, щоби допомогти молодим фотографам підвищити свою майстерність та розповісти про себе світові.

«Вперше думка щодо фотомайстерні майнула, коли до бібліотеки дуже засмученою прийшла наша постійна відвідувачка (старшокласниця). В розмові з’ясувалося, що в такому стані дівчина перебуває через одну невдалу світлину, яка в Instagram зібрала немаленьку кількість негативних відгуків», – ділиться бібліотекарка Марина Кіррілова.

За її словами, ідея послуги виникла із бажання допомогти користувачам бібліотеки поглибити знання про мистецтво фотографії, а також опанувати навички цифрової грамотності.

«Навіть не думали, що за два місяці навчання спеціальній методології «Дизайн-мислення для бібліотек» наша ідея звузиться та трансформується в бібліотечну фотомайстерню. До створення прототипу послуги долучився весь колектив Центральної бібліотеки, адже на нас очікувало багато роботи», – розповідає бібліотекарка.

У команді зазначають, що через карантин і відсутність відвідувачів, їм довелося шукати альтернативних шляхів виходу на цільову аудиторію, тому бібліотекарі вирішили опитати дітей своїх співробітників, спілкуватися з молоддю в парках та на вулиці. 

«І це дало несподіваний результат. У неформальних обставинах інтерв’юери були більш розкутими й відверто висловлювали свої думки й очікування від майбутньої послуги. Цей тест допоміг виявити слабкі місця (наприклад, відсутність професійного фотографа на даному навчанні) та зрозуміти, що користувачі послуги здатні генерувати круті ідеї щодо навчального процесу фотомистецтву», – говорить Марина Кіррілова.

Послуга працює від 3 вересня 2020 року й розрахована на молодь 15-25 років. Серед викладачів – професійні фотографи, блогери та підприємці. У бібліотеці вважають, що проєкт дозволить користувачам бібліотеки опанування навички майбутньої професії, допоможе у створенні власного бренду, веденні блогу тощо.

Результати проєкту

Розповідає Марина Кіррілова:

«За час впровадження послуги у бібліотеці її аудиторія залишається сталою і маже незмінною. Ми маємо 3-7 звернень за тиждень, хоча через карантинні обмеження ми й маємо зміни у графіку роботи.

Досвід роботи над впровадження такої послуги допоміг нам налагодити командну роботу та зрозуміти першочерговість інтересів саме користувача. Це дозволить нам у майбутньому постійно працювати над оновленням та вдосконаленням фотомайстерні.

Використовуючи методологію дизайн-мислення, у мережі бібліотек Добропілля вже запроваджені й інші послуги. Наприклад, серед них «Пенсійний фонд онлайн», що допомагає користувачам поважного віку опанувати онлайн-послуги від Пенсійного фонду України. Цією пропозицією вже скористались понад 400 осіб. 

Також у бібліотечній системі запровадили й послугу «Медійно-цифрова освіта». Вона передбачає систематичні заняття для користувачів різних викових категорій, а їхня тематика визначається запитами аудиторії. Найпопулярнішою стала тема «Можливості Instagram та TikTok». Причому попит на опанування цих соціальних мереж є не лише в молоді, а й у представників старшого покоління».

picture
picture

Читай також: