Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького у Миколаєві запустила інноваційну послугу «Книжкове безсоння», яка спрямована на створення аудіозаписів живих прозових читань.
«Ідея з’явилась минулого року. Планували влітку проводити голосні читання просто неба, але карантин вніс свої корективи в роботу бібліотеки. Оскільки онлайн-контент стає актуальним, ми вирішили не залишати ідею, а спробувати новий для нас формат проведення», – зазначає одна з ініціаторок проєкту Юлія Басиста.
Бібліотекарі провели опитування серед відвідувачів, яке виявило, що створення записів книжок найцікавіша молоді, особливо тим респондентам, які активно користуються Youtube. З іншого боку – є зацікавлені й серед старших категорій, що прагнуть опанувати нові медійні формати.
За словами Юлії, послуга також корисна для міста й своєю інклюзивністю, адже аудіоконтент часто є найзручнішим способом ознайомлення з текстом для людей, які мають вади зору.
«Вирішили робити акцент на прозові твори. Від користувачів надійшла пропозиція додати музичний супровід. Пілотний запуск відбувся в липні. Протягом двох тижнів збирали відеозаписи користувачів, один день витратили на обробку отриманого матеріалу та опублікували на Youtube-каналі бібліотеки», – розповідає бібліотекарка.
Наразі на каналі виклали 12 роликів, від 9 учасників, які мають загалом 320 переглядів.
У бібліотеці зазначають, що й надалі планують щомісяця створювати разом з користувачами тематичні добірки з аудіозаписами.
Послуга надається безкоштовно.
Результати проєкту
Розповідає Юлія Басиста:
«Ми прагнули створити майданчик для пропагування україномовного продукту шляхом самореалізації містян як читців, популяризувати книжки та створювати доступний контент для людей із вадами зору.
Відвідувачів бібліотеки перш за все цікавить сучасна українська література, зокрема творчість миколаївських авторів. Вони шукають однодумців у літературному середовищі, людей, які можуть порадити книжкові новинки. Завдяки послузі, читачі мають змогу ділитися власними книжковими уподобаннями.
Аудіозаписи також набувають користі й в період обмеженого обслуговування (нині бібліотека видає літературу за попереднім запитом), тож користувач може прослухати уривок твору на Youtube-каналі бібліотеки, а потім замовити його у нас.
Оскільки послуга надається онлайн, на відвідуваність сильного впливу вона не мала (тим паче з огляду на карантинні обмеження), але кількість переглядів каналу і підписників на Facebook зросла. З іншого боку, деякі користувачі послуги стають і новими відвідувачами бібліотеки.
Завдяки впровадженню послуги, колектив бібліотеки зміг удосконалити Youtube-канал бібліотеки, наповнити його якісними тематичними добірками, а також опанувати нові шляхи зв’язку з користувачами бібліотеки.
Наразі ми робимо акцент на онлайнову форму надання послуг та проведенні заходів. Вивчаємо методи ефективного контент-наповнення сторінок у соцмережах».