Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

Читацький форум-театр «Я-Книга»

Пологівська Центральна районна бібліотека відкрила форум-театр «Я книга», до діяльності якого можуть долучитися усі, хто цікавиться театральним мистецтвом та драматургією. 

«Форум-театр це форма соціального театру, в якому можуть грати як актори, так і неактори, що прагнуть розкрити якусь соціальну проблематику. Учасники групи спільно розробляють сценарій, ставлять камерну виставу і викликають глядачів до обговорення, озвучених проблем і спільного пошуку рішень», розповідає ініціаторка проєкту Анастасія Полянська.

За її словами, сценарії вистав, створених у межах форум-театру, будуть відштовхуватись від літературних творів, у яких зображається актуальна для групи тема. Наприклад, учасники вже працювали з романом Лори Маршалл «Запит на дружбу», який торкається питань безпеки у соціальних мережах.

«Наша мета – створити комфортне творче середовище, де читачам буде зручно спілкуватися, розвивати креативне мислення, реалізувати свої акторські таланти та знімати напруження буденності, з акцентом на книзі та бібліотеці, як «третьому місці», наголошує Анастасія.

Ініціаторка послуги розповідає, що ідея виникла з її захоплення методикою «Театру пригноблених» Аугусто Боаля, який у своїх творах описує способи створення форум-вистав. 

«Я побачила, що використання цих технік надає широкі можливості для роботи з читачами різного віку та різних соціальних груп, дозволяє створити незабутні враження від заходів на будь-які теми й не потребує великих фінансових витрат. Потім я самостійно продовжувала навчатися та збирати матеріали стосовно цієї методики, а також мріяти про створення форум-вистави в бібліотеці», говорить Анастасія.

Через обмеження, пов’язані з карантином, прототип послуги Анастасії Полянській довелося тестувати самостійно: «Я взяла участь у створенні форум-вистави «Питання відстані», акторами та глядачами якої були люди різних професій та з різних міст. Завдяки цим зустрічам була розроблена та випробувана методика роботи з форум-театром онлайн».

Учасники форум-театру спробували проводити репетиції через Zoom й швидко дійшли висновку, що прив’язка вистав до конкретних літературних творів дуже обмежує виражальні можливості постановки. Тому тексти вирішили використовувати швидше як епіграфи, що задають тон виставі.

Разом з тим, тестування та спілкування із читачами виявили, що громада потребує місця, в якому вони могли б збиратися для обговорення й розв’язання нагальних проблем.

У бібліотеці зазначають, що впровадження послуги розпочалося ще в середини серпня цього року: «Потрібен час не тільки для підготовки нашої, але і для інформування населення та роз’яснення змісту нашої послуги».

picture

Читай також: