Пологівська Центральна районна бібліотека відкрила форум-театр «Я книга», до діяльності якого можуть долучитися усі, хто цікавиться театральним мистецтвом та драматургією.
«Форум-театр – це форма соціального театру, в якому можуть грати як актори, так і неактори, що прагнуть розкрити якусь соціальну проблематику. Учасники групи спільно розробляють сценарій, ставлять камерну виставу і викликають глядачів до обговорення, озвучених проблем і спільного пошуку рішень», – розповідає ініціаторка проєкту Анастасія Полянська.
За її словами, сценарії вистав, створених у межах форум-театру, будуть відштовхуватись від літературних творів, у яких зображається актуальна для групи тема. Наприклад, учасники вже працювали з романом Лори Маршалл «Запит на дружбу», який торкається питань безпеки у соціальних мережах.
«Наша мета – створити комфортне творче середовище, де читачам буде зручно спілкуватися, розвивати креативне мислення, реалізувати свої акторські таланти та знімати напруження буденності, з акцентом на книзі та бібліотеці, як «третьому місці», – наголошує Анастасія.
Ініціаторка послуги розповідає, що ідея виникла з її захоплення методикою «Театру пригноблених» Аугусто Боаля, який у своїх творах описує способи створення форум-вистав.
«Я побачила, що використання цих технік надає широкі можливості для роботи з читачами різного віку та різних соціальних груп, дозволяє створити незабутні враження від заходів на будь-які теми й не потребує великих фінансових витрат. Потім я самостійно продовжувала навчатися та збирати матеріали стосовно цієї методики, а також мріяти про створення форум-вистави в бібліотеці», – говорить Анастасія.
Через обмеження, пов’язані з карантином, прототип послуги Анастасії Полянській довелося тестувати самостійно: «Я взяла участь у створенні форум-вистави «Питання відстані», акторами та глядачами якої були люди різних професій та з різних міст. Завдяки цим зустрічам була розроблена та випробувана методика роботи з форум-театром онлайн».
Учасники форум-театру спробували проводити репетиції через Zoom й швидко дійшли висновку, що прив’язка вистав до конкретних літературних творів дуже обмежує виражальні можливості постановки. Тому тексти вирішили використовувати швидше як епіграфи, що задають тон виставі.
Разом з тим, тестування та спілкування із читачами виявили, що громада потребує місця, в якому вони могли б збиратися для обговорення й розв’язання нагальних проблем.
У бібліотеці зазначають, що впровадження послуги розпочалося ще в середини серпня цього року: «Потрібен час не тільки для підготовки нашої, але і для інформування населення та роз’яснення змісту нашої послуги».
Результати проєкту
Розповідає Анастасія Полянська:
«Аугусто Боаль, автор методику Форум-театру, зазначав, що форум-театр – це театральна гра, у якій проблема показана у нерозв’язаній формі, а глядачів запрошують запропонувати рішення та показати їх на сцені. Проблема тут завжди пов’язана із ситуацією пригноблення, в якій є видимі гнобителі та головний герой, якого пригноблюють. У чистому вигляді й актори, і глядачі є жертвами цього пригноблення.
Заняття форум-театру ми проводимо з різними групами й залучаємо широке коло тем. Це не потребує великих фінансів. З обладнання достатньо мати комфортне приміщення, а методика роботи докладно описана в книзі Аугуста Боаля «Ігри для акторів та неакторів». До того ж ми маємо розробки послідовних занять з поясненнями та вправами. Усі матеріали ми розміщуємо у спеціально створеному блозі.
Наша послуга покликана актуалізувати соціальні питання, розвиток креативності та створити культурний простір для спілкування. Зараз нею користуються молодь, а також люди вразливих соціальних груп: люди з інвалідністю, похилого віку, самотні, безробітні, малозабезпечені тощо.
Форум-театр в бібліотеці, це комфортний простір для самовираження, творчості та змістовного спілкування, де відвідувачі можуть отримати підтримку для розв’язання життєвих задач, знайти нових друзів та прокачати креативність. Він дуже добре працює для згуртування колективу, розв’язання внутрішніх конфліктів, позбавлення професійного вигорання. Послуга спонукає до творчого розвитку читачів, розширення світогляду, самовдосконаленню, створює культурне дозвілля, а в широкому сенсі й згуртовує, адаптує різні соціальні групи, а також пропагує ненасильницькі методи вирішення конфліктів».