Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

«Стороннім вхід… дозволено»

«Стороннім вхід… дозволено» це послуга Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука, яка покликана познайомити відвідувачів із робочими залаштунками культурних інституцій.

За словами ініціаторки послуги, журналістки Людмили Пуляєвої, послуга допоможе зацікавленим краще зрозуміти, як влаштовані театри, музеї, художні та реставраційні майстерні. Для цього у межах послуги організовуватимуть індивідуальні екскурсії до закладів культури, а також зустрічі з провідними акторами та художниками.

Ідея народилася завдяки журналістській діяльності авторки проєкту Людмили Пуляєвої: «Оскільки я добре знайома із залаштунковим життям театрів і музеїв, то вирішила надати можливість ознайомитися з ним і користувачам бібліотеки. До цього спонукало й оголошення про приймання заявок проєкту «Твори культуру…».

За словами Людмили, прототип послуги створювався за методикою «дизайн мислення», що вивчалася учасниками проєкту разом з данськими тренерами. Для цього використовувались модель, створена з підручних матеріалів – картонної коробки з-під взуття, скотчу та шматка тканини.

«Спочатку я протестувала послугу на колегах, а потім залучила користувачів, які приходили до бібліотеки. Це були старшокласники й студенти», – зазначає авторка послуги.

За результатами тестування, послуга не зазнала суттєвих змін і надається безкоштовно відвідувачам Львівської обласної бібліотеки для юнацтва з третього вересня 2020 року.

Результати проєкту

Розповідає Людмила Пуляєва:

«Усі мають змогу потрапити у театр чи музей, купивши квиток. А от за лаштунки цих установ, у реставраційні майстерні й майстерні художників потрапить далеко не кожен. Користувачі нашої послуги мають унікальну можливість зазирнути за лаштунки та дізнатися, як готується вистава, виставка, експозиція, поспілкуватися з акторами та іншими працівниками театрів і музеїв. 

Ця послуга популяризує культурне життя міста та заохочує людей частіше відвідувати театри й музеї, а також надасть можливість більше дізнатися про творчі професії. Її також можна впровадити й у бібліотеках інших міст.

Зараз на відвідуваність бібліотеки суттєво впливає карантин, а не впровадження послуги, тож наша аудиторія не змінилася. Це люди різних вікових категорій – від підлітків й до людей старшого віку. Якби не карантинні обмеження, то користувачів було би більше.

Завдяки впровадженню послуги, колектив бібліотеки набув багато нового досвіду, зокрема у сферах комунікації з людьми театру, екскурсійної діяльності та у сфері роботи з відеоконтентом».

picture
picture
picture
picture

Читай також: