Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

CO Workshop комікс-вокшопи

У херсонських бібліотеках провели серію воркшопів, присвячених створенню коміксів. До проєкту долучилися Херсонська центральна бібліотечна система загалом, а також три бібліотеки, в котрих і організують заходи (Центральна бібліотека ім. Лесі Українки, бібліотека-філія №3 та  бібліотека-філія №1).

«Ідея послуги народилась як результат аналізу власного досвіду, – розповідає один з ініціаторів проєкту Володимир Рагульський, – Сама концепція полягала у тому, щоб давати якомога менше теорії та більше практики, і  все зробити у межах одного заняття. Саме такий формат мав кращі результати, ніж курси які йшли декілька місяців, хоча здавалося б, що все мало бути навпаки»

Володимир також зазначає, до цього у бібліотеках влаштовували тематичні заходи, які не були орієнтовані на широку аудиторію. Але виявилось, що у відвідувачів є запит на ближче знайомство з технікою створення коміксів, тож у межах нового воркшопу планується вивчення основи у спрощеному форматі, який буде зрозумілим кожному.

«Прототип я створював здебільшого сам, консультуючись з колегами-бібліотекарями власної філії та командою ГО «ТО КОТ», з якими проводили як комікс івенти, так і навчальні курси до цього. Тестування відбувалося у двох формах, онлайн та офлайн. Також була анкета, як альтернатива інтерв’ю, і вона принесла свої дуже корисні та важливі результати», – говорить бібліотекар.

Користувачі, які брали участь у тестуванні, запропонували ввести елемент неформального спілкування у воркшоп, наприклад, у формі чаювання, що дозволить учасникам краще познайомитись один з одним. Але загалом, за словами Володимира, ідея послуги від самого початку практично не змінилась.

Послуга впроваджена у вересні місяці цього року і працює на безкоштовній основі.

Результати проєкту

Розповідає Володимир Рагульський:

«Мета проєкту полягала у тому, щоби об’єднати молодь (людей до 35-ти років, студентів, школярів) заради творчого та навчального процесу. На першому етапі послуга складалася з трьох воркшопів зі створення коміксів у трьох бібліотеках міста. Кожний був присвячений тому чи іншому аспекту створення коміксів і складався з невеликої лекційної частини, а також більшої практичної частини. Тобто учасники відразу малювали свій комікс. Також була сесія неформального спілкування з лектором.

На другому етапі бібліотеки отримали можливість за потреби замовляти як окремі тематичні заняття та воркшопи, так і проводити цілий комікс-день з лекторами проєкту. Головне – це наявність аудиторії, відповідність технічним вимогам та здатність бібліотек до самоорганізації.

Зараз у бібліотеках з’явилося більше зацікавленої молоді, а бібліотекарі навчились працювати з візуальним наративом, навчилися його формувати та розуміти.

Завдяки успіху нашої послуги дизайном мислення зацікавились й інші бібліотечні систем».

picture
picture
picture

Читай також: