Твори культуру:
бібліотечні інноваційні послуги

У 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізує міжнародний проєкт під назвою «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. На конкурсній основі було відібрано 32 бібліотекаря з України та Білорусі, які пройшли навчання за участю данських та українських тренерів. За результатами навчання кожен бібліотекар-учасник розробив та впровадив у своїй бібліотеці нову інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій, які представлені на даному ресурсі.

«Авторська Майстерня» (онлайн)

Дніпровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова відкрила онлайнову «Авторську Майстерню», яка познайомить користувачів з місцевими майстрами рукоділля, а також навчить створювати традиційний український хендмейд. 

«Авторська майстерня» поєднує в собі відразу декілька окремих напрямків. Серед них «Авторська лялька» (відео майстер-класи по створенню ляльки-мотанки), «Петриківська квітка» (відео майстер-класи із петриківського розпису), «Майстерня Художника» (художні онлайн заняття), «Історії Майстрів» (короткі відео історії про майстрів та майстринь Дніпропетровщини) та «Мистецька галерея» (віртуальна галерея-продаж авторських робіт майстрів)

«Спілкуючись із жінками від 30-ти до 45-ка років, я з’ясувала, що вони цікавляться традиціями і культурою України, отримують задоволення, натхнення під час створення виробів власними руками. Тоді й виникла ідея створення послуги «Авторська Майстерня», яка передбачала відео з майстер-класами зі створення ляльки-мотанки», – ділиться бібліотекарка Наталя Спаріхіна.

Пізніше, для розширення аудиторії користувачів, до послуги додалася й «Майстерня Художника», яка залучила дітей від 12-ти до 16-ти років, що прагнуть удосконалити свої навички малювання. 

Разом з тим, за словами Наталі, тема петриківського розпису, яка тепер представлена послугою «Петриківська квітка», вже давно має попит у жіночої аудиторії бібліотеки віком від 13-ти до 25-ти років.

«Під час тестування прототипу із майстрами, я дізналась, що вони не вміють рекламувати та продавати свої вироби. В мене виникло велике бажання їм допомогти і зробити так, щоби якомога більше людей дізнались про їхні роботи. Так у «майстерні» з’явились нові компоненти «Історії Майстрів» та «Мистецька галерея», – розповідає Наталя Спаріхіна.

Послуга «Авторська Майтерня» працює при бібліотеці  ім. М. Свєтлова з 1 вересня 2020-го року.

Результати проєкту

Розповідає Наталя Спаріхіна:

«Наразі послуга діє в онлайновому режимі, але 5-го листопада у межах проєкту відбулося відкриття персональної виставки художника Валентина Назаренка, який проводив майстер-класи в «Авторській Майстерні». Тож можна сказати, що ми поєднуємо різні формати.

Завдяки виставці, цього місяця до бібліотеки приходить багато молоді, учнів друзів та просто любителів живопису. Виставка має великий успіх, і вже є люди, які мають бажання придбати роботи художника.

Свою послугу ми надаємо безкоштовно, але можливі й платні, індивідуальні майстер-класи на замовлення, ціну яких визначає безпосередньо майстер. Клієнти також можуть придбати набори для творчості чи авторські роботи.

Майстер-класи у нас давно мають попит, тому збільшення їхньої популярності ми поки що не спостерігаємо. З іншого боку, нам вдалося залучити до співпраці нових партнерів.

Знання що я отримала під час проєкту мають величезну цінність, бо вони необхідні в нашій повсякденній роботі та спрямовані на розвиток та рух вперед. Тепер ми намагаємося при проведенні заходів спиратися на конкретні потреби наших користувачів. Робимо опитування, використовуємо також спостереження, намагаємось зробити так, щоб заходи приносили конкретну користь нашим клієнтам».

picture
picture
picture

Читай також: